phoca thumb m 33 linz 2018V úterý, 6. listopadu, vyrazili osmáci po dvouměsíčním intenzivním studiu němčiny otestovat svoje čerstvé znalosti do metropole Horních Rakous. Poté, co se nemožné stalo možným, a my jsme opravdu už měli pohromadě všechny pasy, kartičky, souhlasy i nesouhlasy, mohli jsme konečně s malým zpožděním vyrazit na cestu. Naše průvodkyně, p. Tůmová, nás vůbec nešetřila, a díky tomu, že nás celou cestu zásobovala množstvím informací o Rakousku, jsme si pak mohli užít památky prosluněného Lince opravdu naplno.

Hned po příjezdu do Lince jsme se vydali po stopách Niebelungů až na linecký zámek, užili si výhled na Dunaj a Pöstlingberg a proběhli kolem katedrály Neposkvrněného početí Panny Marie až na pěší zónu. Cestou jsme ještě letmo pozdravili pány Keplera, Stiftera a Brucknera a porozhlédli se, za kolik je známý linecký dort. Během této svižné procházky stihla ještě naše šikovná děvčata nezbytný „photo shooting“ a pochopitelně „shopping“.

Pánové se pak dostali ke slovu ve vědeckých disputacích v Muzeu budoucnosti Ars Electronica Center. Už sama budova je architektonický unikát, osvětluje jí 40 000 LED diod, které mohou na jejím plášti vykouzlit prakticky jakýkoliv barevný obraz. Dozvěděli jsme se, jak to vypadá s naší planetou, viděli jsme, jak krásná je naše Země z vesmíru, ale také, jak je ohrožena lidskou činností. A pak jsme se vrhli na nejmodernější technické hračky, do laboratoří, a poznali jsme také, jak funguje vesmír v nás – v našem těle. „Highlightem“ této výstavy je 3D promítání na stěnu 16x9 m „deep space“. S brýlemi na nose jsme se vydali na dobrodružnou výpravu vesmírem a navštívili i mezinárodní vesmírnou stanici ISS, kde jsme jako první viděli nejnovější záběry ze života v beztížném stavu.

Nakonec jsme se ještě stihli rozloučit s tulením mládětem Parem, robotem, který se používá při odbourávání stresu, takže domů jsme se vrátili v naprosté pohodě.