AKCE ŠKOLY

Dne 2. 4. 2019 se uskutečnilo v Pasově na Umělecké základní škole Haidenhof partnerské setkání se ZŠ Dukelská z Českých Budějovic. 40 českých dětí a jejich učitele přivítal sbor 4. tříd, následovala prohlídka školy a poté prohlídka Pasova. V 16:30 proběhla ve výstavní síni Kulturmodell vernisáž výstavy na téma „Brücke – Most“, jíž se zúčastnili zástupci obou partnerských měst, vedení škol i učitelé a žáci.

01most sm   02most sm

Každý, kdo se všemi silami probojoval do deváté třídy, měl na konci této strastiplné cesty šanci jet na školní výlet do Anglie.

V neděli, 19. května večer jsme vyrazili směr Rozvadov. Noční cesta přes Německo se stala noční můrou především pro ty dlouhonohé z nás. První zastávka u Atomia v Bruselu, a poté projížďka na lodičkách po kanálech romantického města Bruggy, „města z cihel, kamení a vody, jednoho z nejkrásnějších v Evropě“, nás zase trochu vrátila do reality. S břichem plným hranolek, vaflí a čokolády jsme padli do postele ve strašidelném hotelu F1 ve francouzském městě Calais.

Někdy v dubnu jsem byl osloven, jestli bychom si nechtěli zahrát s orchestrem v Rakousku, konkrétně ve Freistadtu. Taková šance se neodmítá, a tak začala menší či větší korespondence v němčině, která mi už fakt moc nejde. Přes různé peripetie a jazykové bariéry jsme se s rakouskou stranou dohodli a mohlo se zařizovat vše potřebné.

Děti z 5.B se v rámci Pracovního vyučování učily šít, přišívat knoflíky i vyšívat. Podívejte se na práce, které se jim opravdu povedly:

image001 postcard image002 postcardimage003 postcard

17. dubna 2019 jsme se se třídou vydali do Římova. Navštívili jsme místní malou školičku. Paní ředitelka nám vyprávěla, jak to u nich chodí, a provedla nás její školou.

Naším hlavním cílem byla křížová cesta. Po této cestě šel sám Ježíš Kristus, akorát ne v Římově, ale v Izraeli. Cesta obsahuje 25 zastavení, tudíž 25 kapliček. Je obohacena třeba o loučení Krista s Marií. Paní, která nás po cestě provázela, nám o křížové cestě říkala různé zajímavosti. Překvapilo nás, že cesta je docela stejná jako v Jeruzalémě. Prý jsou kapličky nastaveny na stejnou světovou stranu jako originální zastávky, stejné je i jejich prostorové rozmístění a délka cesty. V každé větší kapli byly dříve vystaveny sochy. Ty ale byly bohužel odcizeny. Kdyby tam sochy byly, byl by tento zážitek mnohem silnější.

Ve čtvrtek 28. 3. 2019 se vybraní žáci naší školy setkali s rakouskými žáky ze škol Schulverein Kollegium Aloisianum, v rámci mezinárodního projektu MateMatech, do kterého je naše škole zapojena. Cílem bylo zatraktivnit matematiku (a cizí jazyk) a ukázat její použití nejen v technice. Dle kladných reakcí žáků se akce velice povedla a myslím, že se těší na další.

Vladislav Beňadik