Nejen o listopadu 1989

Pozvání na besedu v naší škole přijal významný český hudební publicista Jiří Černý, někdejší moderátor protestních demonstrací z roku 1989 a porevoluční šéfredaktor časopisu Rock & Pop. Již přes šedesát let je uznávaným hudebním kritikem, pořádá klubové poslechové pořady jako Antidiskotéky či Rockování, ale také je autorem mnoha knih a článků.

Žákům 8. a 9. tříd se beseda velice líbila, zde uvádíme některé reakce:

Tato přednáška se mi moc líbila, na to, že trvala 2 hodiny, to uteklo jako voda. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací jak o něm a listopadových událostech, tak o řadě známých a velmi důležitých osobnostech, např. o Karlu Krylovi, Jaromíru Nohavicovi, Karlu Gottovi, Jiřím Dienstbierovi a Václavu Havlovi. Beseda probíhala velmi příjemným způsobem. Sešli jsme se v hudebně, žáci z 9. tříd hosta krátce představili a řekli nám pár zásadních informací o listopadu 1989. Poté nám Jiří Černý něco o sobě pověděl sám a my jsme se už mohli ptát. Přišlo mi super, že jsme se mohli ptát na vše, co nás zajímalo. Této návštěvy si moc vážíme a děkuji za tuto úžasnou zkušenost.

Jen co pan Černý přišel do třídy, pobavil nás svým humorným tričkem s nápisem OLD´s COOL. Když padl krátký dotaz, pan Černý zodpověděl hned další tři, které jsem měl na mysli. Když nám odpověděl na většinu dotazů a řekl nám o hvězdách někdejší i dnešní doby informace, které bychom se jinak neměli šanci dozvědět, zjistil jsem, že vyměřené 2 hodiny uběhly jako nic. Jeli jsme i přes přestávku a na rozdíl od hodiny byl každý rád, že pokračujeme.

Na tuto událost nikdy nezapomenu, protože pamatovat si tolik věcí v jeho věku je fakt úžasné. Zaujalo mě, že snad ví o každém zmíněném člověku všechno.

Zaujalo mě, jak každou odpověď rozvinul tak, že jsme se toho dozvěděli mnohem více, než jsme se ptali. Líbí se mi, že nikoho neodsuzuje, protože když někdo toho člověka nezná, nemůže ho soudit a ani na to nemá právo. Je to moc milý pán a obdivuji ho. Hlavně to, že v 83 letech zvládá tolik věcí.

Jiří Černý měl a má zajímavý život a jsem moc ráda, že nám o něm vyprávěl. Je zajímavé, že stále jezdí do různých měst a pořádá tam besedy a přednášky. Moc si vážím toho, že přijel do naší školy.

Líbilo se mi, jak říkal, že nehodnotí zpěváka, ale jeho tvorbu.

Na besedě jsme se dozvěděli hodně věcí, o totalitním režimu, o životě různých zpěváků a také o osobním životě pana Černého. Nejznámější zpěváci, kteří byli jmenováni, byli Karel Gott, Karel Kryl, Jaromír Nohavica. Zpívali písničky, které se zpívají dodnes. Tyto písničky nebyly zbytečné, ale velice potřebné, protože udržovaly lidi v naději.

Je to laskavý a moudrý pán.