Dne 2. 4. 2019 se uskutečnilo v Pasově na Umělecké základní škole Haidenhof partnerské setkání se ZŠ Dukelská z Českých Budějovic. 40 českých dětí a jejich učitele přivítal sbor 4. tříd, následovala prohlídka školy a poté prohlídka Pasova. V 16:30 proběhla ve výstavní síni Kulturmodell vernisáž výstavy na téma „Brücke – Most“, jíž se zúčastnili zástupci obou partnerských měst, vedení škol i učitelé a žáci.

01most sm   02most sm

Ředitelka pasovské školy, p.Bettina Stummer, popsala přípravy na své škole: „Spolu se slunečním dnem září i žáci ZŠ Haidenhof, každý se snaží být co nejlepší, protože dnes není normální školní den, neboť přijede návštěva, přátelé z Čech.“ Seznámili se prostřednictvím umění a umění je stále spojuje. Vzájemné návštěvy učitelů a žáků jsou každoročně součástí programu obou škol. Minulý rok tak například strávila skupina žáků z obou škol spolu se svými učiteli týden v Třeboni na společném uměleckém týdenním projektu, na který dodnes s nadšením vzpomínají. „Měli jsme tlumočnici, ale na první pohled bylo jasné, že děti jsou schopné domluvit se i bez překladu.“ Českým učitelům nezbývá než s p.Stummer souhlasit. Umění představuje globální jazyk. „V našich uměleckých projektech používají děti univerzální řeč umění, učí se vyjadřovat svoje pocity a myšlenky…kreativní tvorba se tak stává prostředníkem komunikace beze slov.“ S těmito slovy se p.Stummer rozloučila ve svém projevu na vernisáži. Žáci obou škol mají z dnešního večera radost.“Jsem opravdu pyšná na naše děti a jejich učitele, kteří s nimi tak intenzivně pracují“, říká p. Stummer. „Taková vernisáž dětem jen prospěje. Je pro ně oceněním… žáci prožívají skutečnost všemi smysly, je to taková protiváha k našemu modernímu, digitálnímu světu.“