Každý, kdo se všemi silami probojoval do deváté třídy, měl na konci této strastiplné cesty šanci jet na školní výlet do Anglie.

V neděli, 19. května večer jsme vyrazili směr Rozvadov. Noční cesta přes Německo se stala noční můrou především pro ty dlouhonohé z nás. První zastávka u Atomia v Bruselu, a poté projížďka na lodičkách po kanálech romantického města Bruggy, „města z cihel, kamení a vody, jednoho z nejkrásnějších v Evropě“, nás zase trochu vrátila do reality. S břichem plným hranolek, vaflí a čokolády jsme padli do postele ve strašidelném hotelu F1 ve francouzském městě Calais.

Brzy ráno už nás naše nepřehlédnutelná průvodkyně v čepičce s anténkou hnala směrem k přístavu na trajekt k bílým skalám anglického Doveru. Zjistili jsme také, že v Canterbury je kromě gotické katedrály i Primark (někteří bohužel pozdě) a pár odvážlivců zakoupilo kouzelné bonbóny Harryho Pottera. A pak jsme ještě stihli smočit nohy na Beachy Head a proběhnout akvárium Sea Life v Brightonu. Večer už na nás totiž čekaly netrpělivé rodiny, které si nás rozebraly, a každý dělej, co umíš…

Další den jsme si prohlédli slavný Stonehenge, který zklamal hlavně ty, co si chtěli odloupnout na památku malý kamínek – toto záhadné místo se musí obcházet v dostatečné vzdálenosti, protože příval turistů u každé památky roste. V Salisbury jsme si udělali společnou fotku a zašopovali v Poundlandu. Je potřeba taky něco přivézt domů, že? Na konci dne jsme si ještě užili největší hrad ve Velké Británii, Windsor Castle, sídlo královské rodiny, a zvláště zdejší kapli sv Jiří, místo, kde se odehrával svatební obřad prince Harryho a Meghan. V televizi se nám ale zdála nějaká větší…

Po dalším večeru konverzace v rodinách už nám zbývala jen návštěva Londýna. Absolvovali jsme logisticky dokonalý přesun londýnským metrem do muzea Madam Tussauds a svezli se vyhlídkovým kolem London Eye. Prošli jsme místa, která se nejvíce zapsala do historie města: Buckingham Palace, Westminster Abbey, náměstí Trafalgar Square i čínskou čtvrť Soho. S Londýnem jsme se rozloučili cestou lodí po Temži.

Tak zas někdy…