Školní exkurze očima Kateřiny Pardamcové 

dox2Galerie současného moderního umění Dox se nachází v Praze Holešovicích a my se tam vypravili shlédnout výstavu Brave New World, jejíž název česky zní Skvělý Nový Svět. Lze jen těžko popsat naše pocity. Výstava je velmi netradiční a možná i trochu kontroverzní. Její téma vychází z antiutopických (dystopických) vizí společnosti a její budoucnosti. Pojednává hlavně o osobní svobodě lidí, která byla v minulosti potlačována různými totalitními režimy. Míří však i do naší budoucnosti, kdy se podle autorů výstavy často necháváme ovlivnit médii a spoustu informací o sobě sdílíme na sociálních sítích. Výstava také poodhaluje tajemství genového inženýrství, ale i svět reklamy, či svět lidí tzv. hikikomori, kteří mají strach žít v našem uspěchaném a zrychlujícím se světě. Návštěva DOXu byla podle mne velkým přínosem, díky různým workshopům jsme ji mohli „prožít“ z různých úhlů pohledů a vnímat jí nejen po stránce umělecké. Díky ní jsme si mohli uvědomit priority života, ale i nebezpečí a hrozby dnešního světa.

dox1Myslím, že výstava v DOXu souvisela i s tématem Lidic, chvílemi jsem si představovala svůj život v minulé době. Jaká bych byla? Co by se dělo s mojí rodinou? Kde bychom bydleli? Chodila bych do školy a měla bych vůbec nějaké kamarády? Napadalo mne i také co se odehrávalo v samotných lidech, kteří tuto událost zažili, jak se cítili a nad čím přemýšleli? Je to příliš mnoho nezodpovězených otázek na dobu, kterou jsme si mohli návštěvou Lidic a DOXu nezapomenutelně přiblížit. Tento zážitek byl a bude pro mě velikou zkušeností do života. Ne vždy je mír a svoboda součástí života. Situace, nad kterými mávneme rukou a bereme je za samozřejmost, jsou někdy důležité a ovlivňují nás, my si to ale bohužel často uvědomíme až příliš pozdě.

Autor článku: Kateřina Pardamcová, 9.A
Foto: Mgr. Klára Dolejší
Organizace školní exkurze: Mgr. Monika Vacková, Mgr. Klára Dolejší a Mgr. Petra Škabradová