cernobyl2015O nešťastné události a následující tragédii přišel žákům osmých ročníků povyprávět známý český novinář a fotograf Václav Vašků. Od roku 2005 byl fotografovat v okolí jaderné elektrárny celkem třináctkrát. Podílí se i na natáčení filmů zachycujících život lidí, kteří odmítli zakázanou zónu opustit či dodnes bydlí v těsné blízkosti.
V roce 1986 v tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý reaktor jaderné elektrárny Černobyl a radioaktivní mrak těžce zasáhl celou Evropu. Kolem Černobylu vznikla zakázaná zóna, do které ještě dnes nesmí nikdo nepovolaný. Nejen havárie, ale také zatajování vážnosti situace mělo a stále má následky, se kterými se potýkají lidé až ve Velké Británii.
Za zprostředkování přednášky, která byla pro žáky zdarma, děkujeme sdružení Jihočeské matky.