placakV letošním listopadu se naše škola opět zapojila do Měsíce filmu na školách, projektu společnosti Člověk v tísni. Žáci nejdříve shlédli dokument České děti mapující činnost stejnojmenného hnutí, které bylo založeno na konci 80. let a šokovalo komunistický režim svým požadavkem na návrat monarchie. Členové hnutí se ostře vymezovali proti vládnoucímu režimu a pořádali nebo se podíleli na pořádání množství demonstrací, včetně proslulého Palachova týdne v lednu 1989. Nejvýraznější postavou hnutí se stal Petr Placák, který byl za své aktivity mnohokrát zatčen a za pokus položit během Palachova týdne květiny k pomníku sv. Václava i podmínečně odsouzen.

Právě Petr Placák se stal hostem v druhé části našeho projektu. Na začátku besedy vysvětlil důvody, proč byly České děti založeny, a pokračoval vyprávěním, jak na jejich akce reagovala policie a Státní bezpečnost. Největší ohlas měla příhoda o státní vlajce, kterou Placák vyvěsil z okna svého bytu a kterou policie jako nemístnou provokaci, za velké pozornosti místních obyvatel, s pomocí hasičského sboru odstranila.

Poté dostali možnost klást své dotazy žáci. Zajímala je řada informací ze života našeho hosta i ze života v komunistickém režimu. Po počátečním ostychu se na Petra Placáka hrnula smršť otázek, náš host trpělivě a vtipně odpovídal a na závěr byl oceněn dlouhým potleskem. Ostatně, postřehy našich žáků si zde můžete přečíst:

„Byl statečný, že se jim uměl postavit. Nebál se říct, co si myslí. Skvěle vyprávěl.“

„Byl to týpek. Dobrý názory.“

„Prožil si svoje, za doby komunismu byl odvážný. Nestěžoval si, ale něco proti tomu dělal.“

„Z přednášky mě trochu „mrazilo“, ale jinak zajímavé.“

„Suprová beseda
Sympatický člověk
Týpek
Vtipný muž
Božský smích
Zajímavý a dost pěkně zpracovaný film o něm a jeho přátelích.
Moc se mi to líbilo. Všichni byli spokojení, aspoň si to myslím.“