Co se stalo 26. dubna 1986 na území Sovětského svazu? Proč studentům technických univerzit okolních států zabavovali učitelé dozimetry měřící úroveň radiace? Proč se v novinách objevila pouze krátká zpráva o drobné havárii jaderné elektrárny s poznámkou, že takových havárií zaznamená USA ročně více než 2 000? Proč fotoaparáty nezvládaly fotit rozbitý reaktor? Jaké zdravotní následky si nesou vojáci odklízející trosky? Proč v uzavřené oblasti přestali létat ptáci, ale divocí koně zde žijí? Které město mělo moderní sportoviště, bazény, lunapark a dnes zde rostou stromy z balkonů a nikdo mu neřekne jinak než Město duchů?
Na všechny tyto otázky i spoustu jiných dostali odpověď žáci osmých ročníků v pondělí 3. listopadu. Díky spolupráci s občanským sdružením Jihočeské matky měli možnost pohovořit s novinářem a fotografem Václavem Vašků. Ten se již téměř deset let snaží objektivem fotoaparátu zachytit osudy lidí, které nějakým způsobem zasáhla havárie v Černobylu. Václav Vašků se začal zajímat o Černobyl již v devadesátých letech a podnikl sem již 13 výprav.
Za cyklus fotografií Černobylu získal Václav Vašků v roce 2005 druhé místo v soutěži Czech Press Photo v kategorii Příroda a životní prostředí.