Stejně jako loni jsme se i letos vypravili do Jesenice u Prahy na jubilejní 25. ročník celostátního soutěžního hudebního festivalu Jarní petrklíč. Ptáte se kdo? No přece Hlásek a Škoorch.

Letos byl o tento festival nebývalý zájem v kategorii velké sbory – soubory, a tak jsme si s přihláškou pospíšili na polovinu ledna. Na soutěž se připravovali sbor Hlásek, orchestr (ŠKOORCH), jednotliví sóloví hráči a jedna zpěvačka. Soutěžní skladby byly vybrány a už bylo jen na nás je správně nacvičit, dodat jim potřebný hudební náboj. Intenzivní nácvik nám přerušily jarní prázdniny přesně týden před soutěží, po prázdninách to nevypadalo zrovna nejlépe, a proto jsme si dali i mimořádnou zkoušku, abychom doladili vše potřebné.

První jarní čtvrtek (22. 3. 2012) jsme se sešli v 10.45 v učebně Hv, doladili, rozehráli a nastoupili do připraveného autobusu. Vyjeli jsme v 11:15 v silné sestavě plni očekávání dalších hodin. Do Jesenice jsme dorazili s dobrou náladou po 14. hodině. Ujali se nás žáci místní ZŠ a ZUŠ a předali nám instrukce. Oproti loňskému roku nebyl až takový časový skluz v soutěžích jednotlivých kategorií, a tak jsme si mohli alespoň začátky našich skladeb zkusit i na pódiu hlavního sálu v přestávce mezi kategoriemi.

Již dopoledne soutěžila za naši školu Johanka Petrlíková z 5. A a vybojovala v konkurenci 20 zpěváků stříbrnou stuhu. Udělala nám velkou radost, poněvadž v pěvecké kategorii jsme na této soutěži získali ocenění naposledy v roce 2006. V malém sále vystoupily Saša Homolková z 8. C, která hrála na altovou zobcovou flétnu, a Sára Černá z 9. A na klavír. Navíc Sára také Sašu doprovodila na klavír. Jejich vystoupení bylo velmi pěkné, ale velká konkurence zmařila jejich naděje na ocenění drahým kovem. Přesto jim patří velké poděkování za skvělou reprezentaci školy.  Po malé chvilce oddechu a krátké přestávce v hlavním sále šel na pódium sbor Hlásek pod vedením Mgr. Ladislavy Polické. Sbor v tomto složení pracuje od února (měl celých 5 zkoušek), a proto bylo obdivuhodné, co se za tento krátký čas podařilo nacvičit. Z jejich zpěvu jsme měli radost, protože jsme vyslechli velmi pěkné vystoupení. Poté hrál ŠKOORCH (školní orchestr). Naladili jsme a s úsměvem na tváři jsme si zahráli, hrajeme hlavně pro radost, ne pro ocenění J. Sbor nám vytvořil v sále bouřlivé ovace po každé skladbě, a tak se nám hrálo ještě lépe. Pro některá děvčata to bylo náročné, jelikož účinkovala v obou tělesech, ale zvládla to na výbornou. Děti dostaly stravenky na svačinu a zároveň jsme poslouchali další soubory. Všechny byly velmi kvalitní, a když dohrálo a dozpívalo všech 19 účinkujících, odešla se porota poradit. V tu chvíli jim asi nikdo nezáviděl tento náročný úkol. Zhruba v 18.15 došlo na vyhlašování výsledků. ŠKOORCH pod vedením Mgr. Petra Peška obhájil z loňského roku třetí místo (tzv. bronzovou stuhu).

Na zpáteční cestě jsme se zastavili za odměnu v táborském „mekáči“. I když se opravoval interiér a bylo otevřené jen „okýnko“, užili jsme si to na parkovišti za svitu hvězd a s „hambáčem“ nebo zmrzlinou v ruce.  Doma jsme si řekli, že příští rok se pokusíme o ještě lepší výsledek. Takže nám 21. 3. 2013 držte palce.