slunecnice.jpg

Škola pro život není pouze planým označením Základní školy Dukelská v Českých Budějovicích. Naše žáky se nesnažíme na život připravit jen teoreticky, ale klademe důraz i na praktickou část života, jako je např. priorita zdravého stravování.

V duchu této myšlenky se proto ve čtvrtek 24. 2. konala pod vedením paní Dominové na naší škole beseda o zdravé výživě pro žákyně 8. tříd v rámci předmětu Příprava pokrmů. Paní Dominová se na trhu se zdravou výživou pohybuje již několik let a zdravý životní styl včetně zdravého stravování vnímá jako hlavní poslání svého života.

Žákyně si již od počátku získala velmi poutavým vyprávěním o tom, co vůbec pojem zdravá výživa znamená, jak se k této práci ve svém životě dostala a proč by se měli lidé zamyslet nad tím, co konzumují. V naší uspěchané společnosti je bohužel stále běžnější, že mnohem více investujeme do kvalitních spotřebičů, dopravních prostředků a značkového oblečení, zatímco zdravá výživa je na pokraji zájmu až do té doby, kdy některý člen z rodiny onemocní jednou z vážných civilizačních chorob.

Velkým přínosem a obohacením této besedy byla ochutnávka a porovnání klasických potravin s  bio produkty jako např. chléb, pomazánka, bonbón, arašídy, čokoláda… atd. Překvapením pro mnohé z nás byla chuť těchto bio potravin. Ve většině případů byla lepší nebo srovnatelná s běžně kupovanými produkty. V průběhu besedy si žákyně mohly prohlédnout velký sortiment zboží a u častěji používaných produktů byly seznámeny i s postupem výroby.

Paní Dominová se v průběhu svého povídání zmínila také o složení výrobků, které je pro zdraví člověka velmi důležité, a proto bychom při nakupování měli věnovat zvýšenou pozornost obsahu potravin. V rámci besedy bylo zařazeno i krátké povídání o kosmetických přípravcích (každý účastník zdarma obdržel vzorek šampónu a krému) a mycích prostředcích, které jsou se zdravým životním stylem neoddělitelně spjaty.  V závěru přednášky byl poskytnut časový prostor pro případné dotazy týkající se zdravé výživy a zároveň i poskytnutí rad při léčbě některých běžných i civilizačních onemocnění, způsobených v dnešní době především nezdravým stravováním a hektickým způsobem života. V každém z nás by se měla i díky takovýmto přednáškám  vzbudit myšlenka, zda správně investujeme na opravdu důležitá místa našeho života.

Myslím, že nás všechny zaujala myšlenka paní Dominové, že člověk se nerodí na tuto zemi jen proto, aby z ní bral, ale každý z nás by se měl zamyslet na tím, čím tuto zemi obohatí a co zde zanechá pro své potomky.

Reakce posluchačů

• 24. 2. 2011 proběhla přednáška o zdravém životním stylu a stravě. Byla velice zajímá. Odnesla jsem si z ní nové poznatky. Například jsem se dozvěděla, že čínské polévky, které jím téměř každý den, jsou tak moc nezdravé. Bylo velice příjemné, že jsem měla možnost ochutnat i některé bio produkty. Gumoví medvídci mi nepřišly dvakrát nejchutnější, naopak mandle byly vynikající. Mořské řasy jsem vůbec neochutnala, protože se mi nelíbilo, jak vypadají a nerada se pouštím do nových věcí. Také mě zaujaly čistící prostředky a kosmetika, protože sama trpím alergickými reakcemi na nevhodnou kosmetiku a podobně.
  • Beseda o zdravé výživě se mi moc líbila. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a informací např. nikdy jsem nevěděla, že strava může tolik ovlivnit lidské zdraví. Dále se mi líbilo, jak nám paní Dominová ukázala a také dala ochutnat různé Bio potraviny (gumoví medvídci, mandle, čokoládu a bio chléb s náhražkou paštiky). Všechny tyto dobroty byly chutné a dobré. Paní nám také ukázala bio limonádu a colu. Určitě se někdy dojdu podívat do obchodu Slunečnice, abych viděla další zdravou stravu.
  • Přednáška byla opravdu zajímavá. Dozvěděla jsem se mnoho informací o zdravé výživě. Nejvíce mě zaujalo, jak paní Dominová vyprávěla různé příběhy o tom, jak lidem pomohla její léčba. Řekla nám, co a jak používat na léčení nemocí. Proběhla také ochutnávka a na závěr jsme si mohli koupit i nějaké zdravé potraviny. Co je bio, to je zdravé.