Oči ve tmě aneb Mezinárodní den nevidomých

oci_ve_tme.jpg

Mezinárodní den nevidomých jsme si společně s našimi žáky připomněli 13. listopadu v jihočeské ZOO Ohrada, Hluboké nad Vltavou. Během několika málo odpoledních hodin měli někteří žáci 8. a 9. tříd možnost prožít neobyčejné setkání s předškoláky, kteří se od běžných dětí stejného věku lišili zhoršeným, či zcela chybějícím zrakem. Setkání to bylo nejen zajímavé, ale mnohdy i překvapující ve své vlídnosti a chuti poodkrýt roušku neznáma dětem, které nemají, tu pro nás samozřejmou vlastnost, vidění. Naši žáci se na pár chvil stali průvodci tmou, pomáhali zrakově postiženým dětem svým popisem a vyprávěním při toulkou od jednoho živého tvora k druhému. Tu napomohli slovem, tu navedením ruky, aby i nevidomé dítě mohlo nahlédnout velikost, tvar i hebkost zvířat, která se mezi nimi téměř volně pohybovala.