Akce Permoník aneb Geologická vycházka
Určeno: žákům 9. ročníkuDatum konání: 27.11.2008 (čtvrtek)
Místo:
- Lom Rudolfov - trasa hornické naučné stezky
- návštěva Hornického muzea Rudolfov
Od - do: sraz před školou 7.45 - 14.30.h
Vedoucí konané expedice: Mgr. Vendula Chlapíková
Pedagogický doprovod: Mgr. Andrea Poláchová
Program:
- praktická geologická činnost
- sběr hornin a minerálů
- Hornické muzeum: možnost návštěvy těchto expozic:
- dolování stříbra v rudolfovském revíru
- geologie a mineralogie, drahé kameny
- hornictví, těžba nerostů
- podzemní chodby, historická sklepení, štoly, jeskyně
Zpráva z geologické vycházky
Žáci devátých tříd, kteří se konané akce zúčastnili, se zapojili s velkým nadšením. Začátek trasy k rudolfovskému lomu je zvýrazněn informační tabulí, kterou si žáci pečlivě pročítali a studovali mapu trasy, po které se všichni nedočkavě vydali s vidinou nalezených drahých kamenů či všemi očekávaných stříbrných žil.Nejedno překvapení žáky po trase čekalo. Ať už to byly velmi zajímavé, nevšední postavy, které potkávali, ale v neposlední řadě i samotný vodník všem ukazoval cestu lemovanou nejen ledovými námrazami a sněhem, ale i tabulemi hornické stezky ? Rudolfovo město. Na tabulích se žáci seznamovali průběžně s historií a krajinou, kterou procházeli trochu jinak, než ve školních lavicích.
V okamžiku, kdy konečně zahlédli stěnu lomu a všichni pochopili, že právě tyto navětralé, téměř jednobarevné stěny hornin jsou místem, kam s odvahou mají zatnout kladivo a s trpělivostí a velkou opatrností hledat, hledat a hledat něco, co připomíná to, co ve škole s obdivem obraceli v dlaních, se najednou některým úsměv z tváří vytratil. Když však po prvních pokusech opravdu našli to, co najít měli (stříbro to nebylo), vrhli se s překvapivým nadšením do kutání a ?permoníci? ze ZŠ Dukelská se začali hemžit po celém lomu. Přesto nevynechali pauzu na svačinu a rádi se ohřáli teplým čajem, který snad zapomněl doma jen málokdo.
Po náročnějším kutání žáky čekala cesta zpět a návštěva hornického muzea. Někteří žáci si nalezené vzorky hornin a minerálů vzali dle rad vyučujících domů, a tak i v hornickém muzeu po prohlídce, kde s hlédli kromě jim již známých hornin i maketu štoly s horníkem, historické oblečení hornických mistrů, vzácné fotografie a mapy, se mohli pochlubit svými nálezy pegmatitů, turmalínových fragmentů, kousků amfibolů, granodioritů lesknoucích se (nejen na sluníčku) díky všudypřítomnému biotitu. Oceněni byli především učiteli, ale i průvodkyní v muzeu, která po shlédnutí nálezů žáků požádala o zaslání fotografií z jejich výstavky, kterou jistě uspořádají.
S velkou spokojeností, ale i únavou, avšak s úsměvem na tváři žáci opouštěli dříve hornické město Rudolfov a obtěžkáni batohy se vrátili ke školní budově, kam vrátili vypůjčené geologické kladívko, které přežilo nápor nadšení a elánu všech, kterým prošlo rukama.
Po prvních zkušenostech se všichni shodli, že v brzké době opět navštívíme společně už jinou krajinu, kde třeba i to zlato najdeme.
Za všechny zúčastněné permoníky vedoucí akce Mgr. Vendula Chlapíková.