Po několika letech se opět hudebníci z naší školy vypravili na celostátní soutěžní festival hudby Jarní petrklíč. Letos se konal ve společenském centru v Jesenici u Prahy již 24. ročník.

Na přelomu ledna a února jsme podali přihlášku a pak se pilně nacvičovalo. Na soutěž se chystali jak sbor a orchestr naší školy, tak jednotliví sóloví hráči. Poslední dva týdny před soutěží jsme ještě více zintenzivnili nácvik soutěžních skladeb, abychom neudělali „ve světě" ostudu a důstojně reprezentovali školu.

A konečně přišel den „D" – první jarní čtvrtek 24. 3. 2011. V učebně hudební výchovy jsme se v 10.45 sešli na rozezpívání a rozehraní, doladili poslední falešné tóny a nastoupili do připraveného autobusu. Když jsme v 11.30 odjížděli od školy, panovalo v autobuse ticho, takové to krásné napětí. Vedoucí souborů odpočívali a pospávali. Nabírali jsme síly na odpolední několikahodinový soutěžní maraton. Kolem 14. hodiny nás v Jesenici přivítali žáci místní ZŠ spolu s panem ředitelem a vše nám ukázali a informovali o průběhu soutěže, protože některé kategorie probíhaly již od dopoledne. Jako nedostatek vnímáme pouze jednu malou místnost na rozezpívání pro všechny soubory dohromady, což bylo velmi málo. Od 15 hodin měly začínat soutěže, ale začalo se cca o 45 minut později. Poroty potřebovaly také trochu oddechu.

V malém sále vystoupili se svými soutěžními programy Petr Volf ze třídy 9. A na kytaru a Eva Pardamcová ze 7. A na klavír. I když nezískali žádnou cenu, jejich vystoupení bylo velmi hezké. Handicapem u nich možná bylo, že vystupovali ze všech 22 soutěžících jako první. A pak jsme honem rychle přeběhli do velkého sálu, kde již probíhala hlavní soutěž sborů a souborů. Měli jsme jen malou chvíli na oddech a šli jsme na pódium. Nejdříve školní orchestr, poté sbor Hlásek. Obě vystoupení se povedla. Děti dostaly stravenky na svačinu a zároveň jsme poslouchali další soubory. Byla to pro nás zkušenost slyšet, jak se hraje a zpívá na jiných školách v republice (např. v Praze, České Lípě, Děčíně). Všechny soubory byly velmi kvalitní, a když dohrálo a dozpívalo všech 19 souborů, odešla se porota poradit. V tu chvíli jim asi nikdo nezáviděl tento náročný úkol. Zhruba v 18.30 došlo na vyhlašování výsledků. Pro nás nastaly velmi radostné chvíle. Školní orchestr pod vedením Mgr. Petra Peška získal třetí místo (tzv. bronzovou stuhu) a pěvecký sbor Hlásek druhé místo (stříbrnou stuhu). Za sbor přebírala cenu sbormistryně Mgr. Vladislava Jiranová.

Šli jsme vesele k autobusu a nějak se nám najednou nechtělo jet domů. Fotili jsme se, sdělovali své dojmy. Děti za odměnu chtěly navštívit táborský „mekáč", a tak honem do autobusu směr jižní Čechy. Na zpáteční cestě již nepanovalo takové ticho, nýbrž veselý cvrkot. Občerstveni a plni dojmů jsme přijeli k naší škole před 22. hodinou. Unavení, ale šťastní s hezkými vzpomínkami.