dsc 0233

Každé dva roky vyráží žáci naší školy do Anglie, aby si prohlédli anglické památky a během pobytu v rodinách vyzkoušeli své znalosti anglického jazyka. Letos se zájezdu zúčastnili žáci 8. a 9. ročníku, které měli na starost paní učitelky Nová, Jonášová, Šímová a pan učitel Krupa. Odjížděli jsme už o půl 6 ráno, navíc v nepříjemné zimě, ale brzy nás pohltil autobus a společně s Rakeťákem jsme uháněli vstříc novým zážitkům. Před námi byla dlouhá cesta přes Německo, Nizozemí a Belgii do francouzského Calais. Jednotvárnost cesty narušila až zastávka na západě Německa, kde na třídu 8.A čekalo překvapení. Na pumpu je přijela navštívit jejich bývalá třídní, paní učitelka Bártová, s manželem a malou Eliškou. Po osmé hodině večer jsme se ubytovali v hotelu F1 v Calais. Poté, co jsme se poprali se složitými hotelovými záchody a sprchami (zelená volno, červená obsazeno), šli všichni rychle spát, ráno se opět vstávalo brzy. Druhý den cesty jsme se nalodili na trajekt v Dunkirku a z paluby pozorovali přístav, moře, racky a páry přehrávající slavné scény z Titaniku. Anglie nás přivítala známými křídovými útesy v Doveru a pohledem na zoufalého řidiče, který se jen s velkým štěstím neproletěl kolem útesů i se svým autem. Příjemná cesta úzkými silnicemi rozkvetlým anglickým venkovem nás dovedla do městečka Battle, místa zásadní bitvy u Hastingsu roku 1066, po které se vlády nad Anglií ujal normanský Vilém Dobyvatel. V přímořském letovisku Brighton jsme si prohlédli známé pláže se zábavními parky postavenými na molech a bývalý královský palác Royal Pavilion zbudovaný v bizarním orientálním stylu. Večer jsme notně hladoví a unavení dorazili na místo srazu s anglickými rodinami, které si rychle rozebraly své české hosty. Třetí den ráno jsme probrali zážitky z rodin a vyrazili hustým londýnským provozem směrem ke světoznámému pravěkému nalezišti Stonehenge. Počasí bylo zjevně v ceně zájezdu a Facebook a Instagram se tak začal plnit fotkami žáků ZŠ Dukelská. Ze Stonehenge je to jen co by kamenem dohodil do Salisbury, kde jsme obdivovali nádhernou gotickou katedrálu s nejvyšší věží v Anglii (123 metrů) a užívali si poklidnou atmosféru malebného středověkého města. Další dva dny jsme už strávili v Londýně. První londýnskou atrakcí bylo podmořské akvárium u westminsterského mostu. Tam jsme našli nejen Nema, ale i piraně, obří želvy, chobotnice a spoustu žraloků a rejnoků plujících v obrovské nádrži kolem tajemných soch. Z akvária jsme vyšli rovnou před London Eye, se 135 metry největší vyhlídkové kolo v Evropě. Když jsme vyjeli nahoru, otevřel se před námi nejkrásnější pohled na Londýn, jeho památky, mosty a mrakodrapy. Po mostě u budov parlamentu ve Westminsterském paláci jsme pak přišli před Westminsterské opatství a pokračovali po vládní ulici Whitehall k Buckinghamskému paláci a na Trafalgarské náměstí. Poslední den naší návštěvy byl nejnáročnější. Do centra Londýna jsme se z rozlehlého parku v Greenwichi dostali pěším tunelem pod Temží, železnicí DLR a nakonec metrem. Kolem sochy Sherlocka Holmese u Baker Street jsme prošli k muzeu voskových figurín Madame Tussauds. V muzeu si každý našel svého oblíbeného sportovce (Usain Bolt, Rafael Nadal), herce (Leondardo di Caprio, Cristiano Ronaldo) či politika (Barack Obama, Donald Trump). Vláčkem jsme projeli anglickou historií a ve 4D kině viděli záchranu Londýna Spidermanem a neuvěřitelným Hulkem. Po nákupech na Oxford Street jsme metrem přijeli k Temži ve Westminsteru a nastoupili na loď. Z ní jsme si mohli prohlédnout další památky a zajímavosti: Tower, Tower Bridge, křižník Belfast, repliku Shakespearova divadla Globe a londýnské mrakodrapy. U Cutty Sark, nejrychlejší nákladní plachetnice 19. století, jsme vystoupili a přes Greenwich dorazili k autobusu. S Anglii jsme se rozloučili v Doveru a čekala nás už jen dlouhá cesta do Budějovic.